Forum Press Zone 4.2.2 - en to ja translation catalogue (268 entries)

en: %s posts
ja: %s 件の投稿

en: API request failed
ja: APIリクエストが失敗しました

en: Actions
ja: アクション

en: Activate Memcached Support
ja: Memcachedサポートを有効にする

en: Activate Redis Support
ja: Redisサポートを有効にする

en: Activity summary (digest only)
ja: アクティビティ概要（ダイジェストのみ）

en: Add
ja: 追加

en: Add extension=memcached.so to your php.ini
ja: php.iniにextension=memcached.soを追加する

en: Add extension=redis.so to your php.ini
ja: php.iniにextension=redis.soを追加する

en: Additional placeholders:
ja: 追加のプレースホルダー:

en: Administrator
ja: 管理者

en: Allow URLs in Profiles
ja: プロフィールでのURLを許可

en: Angry
ja: ひどいね

en: Anti-Spam (reCAPTCHA v3)
ja: スパム防止 (reCAPTCHA v3)

en: Are you sure you want to unban this user?
ja: このユーザーのBANを解除してもよろしいですか？

en: Assign New Moderator
ja: 新しいモデレーターを割り当てる

en: Available Placeholders
ja: 利用可能なプレースホルダー

en: Avatar
ja: アバター

en: BG End
ja: 背景終了

en: BG Start
ja: 背景開始

en: Ban Notification Email
ja: 禁止通知メール

en: Ban User
ja: ユーザーをBAN

en: Ban a User
ja: ユーザーをBANする

en: Ban expiry (bans only)
ja: 禁止期限（禁止時のみ）

en: Ban reason (bans only)
ja: 禁止理由（禁止時のみ）

en: Banned
ja: BAN済

en: Banned By
ja: BAN実行者

en: Banned Users
ja: BANされたユーザー

en: Bans
ja: BAN

en: Basic HTML allowed: b, i, u, a, img. Maximum 500 characters.
ja: 基本的なHTMLタグ使用可能: b, i, u, a, img。最大500文字。

en: Board Title
ja: ボードタイトル

en: Body
ja: 本文

en: Bold
ja: 太字

en: CSS Code
ja: CSSコード

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Category
ja: カテゴリー

en: Check thread titles for quick answers
ja: 素早い回答のためにスレッドタイトルを確認

en: Close
ja: 閉じる

en: Community Pulse
ja: コミュニティパルス

en: Content Restrictions
ja: コンテンツ制限

en: Conversations
ja: 会話

en: Create Forum
ja: フォーラムを作成

en: Current Moderators
ja: 現在のモデレーター

en: Current date
ja: 現在の日付

en: Custom CSS
ja: カスタムCSS

en: Daily Digest Email
ja: デイリーダイジェストメール

en: Daily Vote Limit
ja: 1日の投票制限

en: Dark Mode
ja: ダークモード

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Database Index
ja: データベースインデックス

en: Delete
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Design
ja: デザイン

en: Display Mode
ja: 表示モード

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Forum
ja: フォーラムを編集

en: Email can only be changed from your WordPress profile.
ja: メールアドレスはWordPressプロフィールからのみ変更できます。

en: Emails
ja: メール

en: Emoji Reactions
ja: 絵文字リアクション

en: Enable reCAPTCHA v3
ja: reCAPTCHA v3を有効にする

en: Error loading forums
ja: フォーラムの読み込みエラー

en: Error loading settings
ja: 設定の読み込みエラー

en: Escalation:
ja: エスカレーション:

en: Expires
ja: 期限

en: Failed to load activity
ja: アクティビティの読み込みに失敗しました

en: Failed to unban user.
ja: ユーザーのBAN解除に失敗しました。

en: Failed to update post.
ja: 投稿の更新に失敗しました。

en: Forum
ja: フォーラム

en: Forum Manager
ja: フォーラムマネージャー

en: Forum Moderators
ja: フォーラムモデレーター

en: Forum URL
ja: フォーラムURL

en: Forum Zone
ja: フォーラムゾーン

en: Forum created
ja: フォーラムが作成されました

en: Forum deleted
ja: フォーラムが削除されました

en: Forum updated
ja: フォーラムが更新されました

en: Forums
ja: フォーラム

en: Found %s results by %s
ja: %sによる検索結果%s件

en: Found %s results for "%s"
ja: 「%s」の検索結果%s件

en: Found %s results for "%s" by %s
ja: %sによる「%s」の検索結果%s件

en: General
ja: 一般

en: Guest
ja: ゲスト

en: Haha
ja: ウケる

en: Help Keep Things Friendly
ja: フレンドリーな環境維持にご協力ください

en: Hex Color
ja: Hexカラー

en: Host
ja: ホスト

en: How to enable:
ja: 有効にする方法:

en: Insert Image
ja: 画像を挿入

en: Insert Link
ja: リンクを挿入

en: Install Memcached server on your system
ja: システムにMemcachedサーバーをインストールする

en: Install Redis server on your system
ja: システムにRedisサーバーをインストールする

en: Install the PHP Memcached extension (e.g., pecl install memcached)
ja: PHP Memcached拡張機能をインストールする（例: pecl install memcached）

en: Install the PHP Redis extension (e.g., pecl install redis)
ja: PHP Redis拡張機能をインストールする（例: pecl install redis）

en: Invalid post ID.
ja: 無効な投稿IDです。

en: Issue Warning
ja: 警告を発する

en: Italic
ja: 斜体

en: Light Mode
ja: ライトモード

en: Like
ja: いいね

en: Link
ja: リンク

en: Link URL
ja: リンクURL

en: Loading forums...
ja: フォーラムを読み込んでいます...

en: Loading settings...
ja: 読み込み中...

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Love
ja: 超いいね

en: Maintenance Mode
ja: メンテナンスモード

en: Mark all as read
ja: すべて既読にする

en: Members
ja: メンバー

en: Memcached Support
ja: Memcachedのサポート

en: Message is too short.
ja: メッセージが短すぎます。

en: Messages
ja: メッセージ

en: Moderation
ja: モデレーション

en: Moderator
ja: モデレーター

en: Moderators
ja: モデレーター

en: More emojis
ja: 他の絵文字

en: Move down
ja: 下に移動

en: Move up
ja: 上に移動

en: Muted
ja: ミュート

en: Mutes
ja: ミュート

en: My Account
ja: マイアカウント

en: Newest First
ja: 新着順

en: Next
ja: 次へ

en: No Forum Moderators found.
ja: フォーラムモデレーターが見つかりません。

en: No Super Moderators found.
ja: スーパーモデレーターが見つかりません。

en: No banned users.
ja: BANされたユーザーはいません。

en: No reason provided
ja: 理由なし

en: No recent moderation activity
ja: 最近のモデレーション活動なし

en: No results found
ja: 結果が見つかりません

en: No users found
ja: ユーザーが見つかりません

en: Oldest First
ja: 投稿順

en: Online Now
ja: 今オンライン

en: Order saved
ja: 順序が保存されました

en: Overview
ja: 概要

en: Parent
ja: 親

en: Permanent
ja: 永久

en: Permissions
ja: 権限

en: Pick
ja: 選択

en: Please log in to edit posts.
ja: 投稿を編集するにはログインしてください。

en: Port
ja: ポート

en: Post
ja: 投稿

en: Post Reply
ja: 返信を投稿

en: Post not found.
ja: 投稿が見つかりません。

en: Post updated!
ja: 投稿が更新されました！

en: Posts
ja: 投稿

en: Posts Per Page
ja: 1ページあたりの投稿数

en: Posts by %s
ja: %s の投稿

en: Preferences
ja: 設定

en: Presets
ja: プリセット

en: Preview
ja: プレビュー

en: Previous
ja: 前へ

en: Primary
ja: プライマリ

en: Profile
ja: プロフィール

en: Quote
ja: 引用

en: React with Angry
ja: 「ひどいね」でリアクション

en: React with Haha
ja: 「ウケる」でリアクション

en: React with Like
ja: 「いいね」でリアクション

en: React with Love
ja: 「超いいね」でリアクション

en: React with Sad
ja: 「悲しい」でリアクション

en: React with Wow
ja: 「すごい」でリアクション

en: Reason
ja: 理由

en: Recent Activity
ja: 最近のアクティビティ

en: Recipient name
ja: 受取人の名前

en: Redis Support
ja: Redisのサポート

en: Remove
ja: 削除

en: Replies
ja: 返信

en: Reply
ja: 返信

en: Replying to
ja: への返信

en: Reports
ja: 報告

en: Reputation
ja: 評判

en: Reputation System
ja: 評価システム

en: Restart your web server
ja: ウェブサーバーを再起動する

en: Role Colors
ja: ロールカラー

en: SEO Slug
ja: SEOスラッグ

en: Sad
ja: 悲しい

en: Save
ja: 保存

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Save Settings
ja: 設定を保存

en: Save Signature
ja: 署名を保存

en: Saving...
ja: 保存中...

en: Search
ja: 検索

en: Search Tips
ja: 検索のヒント

en: Search failed
ja: 検索に失敗しました

en: Search for a user to view or issue warnings.
ja: 警告を表示または発行するユーザーを検索します。

en: Search for specific error codes or phrases
ja: 特定のエラーコードやフレーズを検索

en: Search forums, threads, and posts...
ja: フォーラム、スレッド、投稿を検索...

en: Searching...
ja: 検索中...

en: Secondary
ja: セカンダリ

en: Secret Key
ja: シークレットキー

en: Security check failed.
ja: セキュリティチェックに失敗しました。

en: Select Color
ja: 色を選択

en: Server Information
ja: サーバー情報

en: Settings
ja: 設定

en: Settings saved
ja: 設定を保存しました

en: Share
ja: 共有

en: Share Your Thoughts
ja: 考えを共有

en: Share your thoughts
ja: 考えを共有

en: Show Index Table
ja: インデックステーブルを表示

en: Signature
ja: 署名

en: Site Key
ja: サイトキー

en: Site name
ja: サイト名

en: Slug
ja: スラッグ

en: Spam
ja: スパム

en: Staff
ja: スタッフ

en: Staff Management
ja: スタッフ管理

en: Start a Conversation
ja: 会話を始める

en: Start typing username or email...
ja: ユーザー名またはメールを入力...

en: Subject
ja: 件名

en: Subject (optional)
ja: 件名（任意）

en: Submit Reply
ja: 返信を送信

en: Subscriber
ja: 購読者

en: Subscription Notification Email
ja: 購読通知メール

en: Suggested:
ja: 推奨:

en: Super Moderator
ja: スーパーモデレーター

en: Super Moderators
ja: スーパーモデレーター

en: Surface
ja: サーフェス

en: System
ja: システム

en: System Colors
ja: システムカラー

en: Template Theme
ja: テンプレートテーマ

en: Text
ja: テキスト

en: Theme Settings
ja: テーマ設定

en: This user has not made any posts yet.
ja: このユーザーはまだ投稿していません。

en: Thread
ja: スレッド

en: Threads
ja: スレッド

en: Title
ja: タイトル

en: Today
ja: 今日

en: Tools
ja: ツール

en: Type
ja: タイプ

en: Type a message...
ja: メッセージを入力...

en: Unban
ja: BANを解除

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: Upvotes & Downvotes
ja: 高評価と低評価

en: Upvotes Only
ja: 高評価のみ

en: Use arrows to reorder, edit button to change parent.
ja: 矢印で並べ替え、編集ボタンで親を変更します。

en: Use specific keywords for better results
ja: より良い結果を得るために特定のキーワードを使用してください

en: User Lookup
ja: ユーザー検索

en: User Warnings
ja: ユーザー警告

en: View Ban History
ja: BAN履歴を表示

en: View Full Profile
ja: プロフィール全体を見る

en: View History
ja: 履歴を見る

en: View in thread
ja: スレッドで見る

en: Visual
ja: ビジュアル

en: WYSIWYG Editor
ja: WYSIWYGエディタ

en: Warn User
ja: ユーザーに警告

en: Warnings
ja: 警告

en: Word Filter
ja: ワードフィルター

en: WordPress Object Cache
ja: WordPressオブジェクトキャッシュ

en: Wow
ja: すごい

en: Write your reply...
ja: 返信を入力...

en: You do not have permission to access this page.
ja: このページにアクセスする権限がありません。

en: You do not have permission to edit this post.
ja: この投稿を編集する権限がありません。

en: Your Signature
ja: あなたの署名

en: ago
ja: 前

en: by
ja: 投稿者

en: permanent
ja: 永久

en: received a warning
ja: 警告を受けた

en: was banned
ja: BANされた

en: was muted
ja: ミュートされた

en: — None (Root level) —
ja: — なし（ルートレベル）—

en: Message Settings
ja: メッセージ設定

en: Control file uploads in forum posts
ja: フォーラム投稿でのファイルアップロードを制御

en: Maximum Upload Sizes
ja: 最大アップロードサイズ

en: Images (MB)
ja: 画像 (MB)

en: Documents (MB)
ja: ドキュメント (MB)

en: Archives (MB)
ja: アーカイブ (MB)

en: Supported File Types
ja: サポートされているファイルタイプ

en: Allow JPG, PNG, GIF, WebP uploads
ja: JPG、PNG、GIF、WebPのアップロードを許可

en: Allow PDF and TXT file uploads
ja: PDFおよびTXTファイルのアップロードを許可

en: Allow ZIP, RAR, 7Z, and other archive uploads
ja: ZIP、RAR、7Z、その他のアーカイブのアップロードを許可
