Forum Press Zone 4.2.2 - en to de_DE translation catalogue (283 entries)

en: %s posts
de_DE: %s Beiträge

en: ALLOWED
de_DE: ERLAUBT

en: API request failed
de_DE: API-Anfrage fehlgeschlagen

en: Actions
de_DE: Aktionen

en: Activate Memcached Support
de_DE: Memcached-Unterstützung aktivieren

en: Activate Redis Support
de_DE: Redis-Unterstützung aktivieren

en: Activity summary (digest only)
de_DE: Aktivitätszusammenfassung

en: Add
de_DE: Hinzufügen

en: Add extension=memcached.so to your php.ini
de_DE: Fügen Sie extension=memcached.so zu Ihrer php.ini hinzu

en: Add extension=redis.so to your php.ini
de_DE: Fügen Sie extension=redis.so zu Ihrer php.ini hinzu

en: Additional placeholders:
de_DE: Zusätzliche Platzhalter:

en: Allow
de_DE: Erlauben

en: Allow URLs in Profiles
de_DE: URLs in Profilen zulassen

en: Angry
de_DE: Wütend

en: Are you sure you want to unban this user?
de_DE: Möchten Sie diesen Benutzer wirklich entsperren?

en: Assign New Moderator
de_DE: Neuen Moderator zuweisen

en: Available Placeholders
de_DE: Verfügbare Platzhalter

en: BG End
de_DE: Hintergrund Ende

en: BG Start
de_DE: Hintergrund Start

en: Ban Notification Email
de_DE: Sperrbenachrichtigungs-E-Mail

en: Ban User
de_DE: Benutzer sperren

en: Ban a User
de_DE: Benutzer sperren

en: Ban expiry (bans only)
de_DE: Ablauf der Sperre

en: Ban reason (bans only)
de_DE: Sperrgrund

en: Banned
de_DE: Gesperrt

en: Banned By
de_DE: Gesperrt von

en: Banned Users
de_DE: Gesperrte Benutzer

en: Bans
de_DE: Sperren

en: Basic HTML allowed: b, i, u, a, img. Maximum 500 characters.
de_DE: Einfaches HTML erlaubt: b, i, u, a, img. Maximal 500 Zeichen.

en: Board Title
de_DE: Forentitel

en: Body
de_DE: Inhalt

en: Bold
de_DE: Fett

en: CSS Code
de_DE: CSS-Code

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: Capability
de_DE: Berechtigung

en: Category
de_DE: Kategorie

en: Check thread titles for quick answers
de_DE: Prüfen Sie Thementitel für schnelle Antworten

en: Click to copy
de_DE: Klicken zum Kopieren

en: Close
de_DE: Schließen

en: Community Pulse
de_DE: Community-Puls

en: Content Restrictions
de_DE: Inhaltsbeschränkungen

en: Conversations
de_DE: Konversationen

en: Copied
de_DE: Kopiert

en: Create Forum
de_DE: Forum erstellen

en: Current Moderators
de_DE: Aktuelle Moderatoren

en: Current date
de_DE: Aktuelles Datum

en: Custom CSS
de_DE: Benutzerdefiniertes CSS

en: DENIED
de_DE: ABGELEHNT

en: Daily Digest Email
de_DE: Tägliche Zusammenfassungs-E-Mail

en: Daily Vote Limit
de_DE: Tägliches Abstimmungslimit

en: Dark Mode
de_DE: Dunkelmodus

en: Database Index
de_DE: Datenbankindex

en: Delete
de_DE: Löschen

en: Description
de_DE: Beschreibung

en: Display Mode
de_DE: Anzeigemodus

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Edit Forum
de_DE: Forum bearbeiten

en: Email can only be changed from your WordPress profile.
de_DE: E-Mail kann nur über Ihr WordPress-Profil geändert werden.

en: Emails
de_DE: E-Mails

en: Emoji Reactions
de_DE: Emoji-Reaktionen

en: Enable reCAPTCHA v3
de_DE: reCAPTCHA v3 aktivieren

en: Error loading forums
de_DE: Fehler beim Laden der Foren

en: Error loading settings
de_DE: Fehler beim Laden der Einstellungen

en: Escalation:
de_DE: Eskalation:

en: Expires
de_DE: Läuft ab

en: Failed to load activity
de_DE: Aktivität konnte nicht geladen werden

en: Failed to unban user.
de_DE: Benutzer konnte nicht entsperrt werden.

en: Failed to update post.
de_DE: Beitrag konnte nicht aktualisiert werden.

en: Forum Manager
de_DE: Forum-Manager

en: Forum Moderators
de_DE: Forenmoderatoren

en: Forum URL
de_DE: Forum-URL

en: Forum created
de_DE: Forum erstellt

en: Forum deleted
de_DE: Forum gelöscht

en: Forum updated
de_DE: Forum aktualisiert

en: Forums
de_DE: Foren

en: Found %s results by %s
de_DE: %s Ergebnisse von %s gefunden

en: Found %s results for "%s"
de_DE: %s Ergebnisse für "%s" gefunden

en: Found %s results for "%s" by %s
de_DE: %s Ergebnisse für "%s" von %s gefunden

en: General
de_DE: Allgemein

en: Guest
de_DE: Gast

en: Help Keep Things Friendly
de_DE: Hilf mit, es freundlich zu halten

en: Hex Color
de_DE: Hex-Farbe

en: Hide
de_DE: Ausblenden

en: History
de_DE: Verlauf

en: How to enable:
de_DE: So aktivieren Sie es:

en: Inbox
de_DE: Posteingang

en: Inherit
de_DE: Erben

en: Insert Image
de_DE: Bild einfügen

en: Insert Link
de_DE: Link einfügen

en: Install Memcached server on your system
de_DE: Installieren Sie den Memcached-Server auf Ihrem System

en: Install Redis server on your system
de_DE: Installieren Sie den Redis-Server auf Ihrem System

en: Install the PHP Memcached extension (e.g., pecl install memcached)
de_DE: Install the PHP Memcached extension (e.g., pecl install memcached)Installieren Sie die PHP-Memcached-Erweiterung (z. B. pecl install memcached)

en: Install the PHP Redis extension (e.g., pecl install redis)
de_DE: Installieren Sie die PHP-Redis-Erweiterung (z. B. pecl install redis)

en: Invalid nonce.
de_DE: Ungültiges Token.

en: Invalid post ID.
de_DE: Ungültige Beitrags-ID.

en: Issue Warning
de_DE: Warnung erteilen

en: It might have been moved or deleted.
de_DE: Er wurde möglicherweise verschoben oder gelöscht.

en: Italic
de_DE: Kursiv

en: Just now
de_DE: Gerade eben

en: Last Post
de_DE: Letzter Beitrag

en: Last active: %s
de_DE: Zuletzt aktiv: %s

en: Last page
de_DE: Letzte Seite

en: Light Mode
de_DE: Hellmodus

en: Like
de_DE: Gefällt mir

en: Link URL
de_DE: Link-URL

en: Loading forums...
de_DE: Foren werden geladen...

en: Loading permissions...
de_DE: Laden...

en: Loading settings...
de_DE: Laden...

en: Loading staff...
de_DE: Team wird geladen...

en: Loading...
de_DE: Laden...

en: Lock
de_DE: Sperren

en: Locked
de_DE: Gesperrt

en: Maintenance Mode
de_DE: Wartungsmodus

en: Manage Super Moderators and view Forum Moderators
de_DE: Supermoderatoren verwalten und Forenmoderatoren anzeigen

en: Manage forum-specific moderators in the Forum Manager.
de_DE: Verwalten Sie Forenmoderatoren im Foren-Manager.

en: Mark all as read
de_DE: Alle als gelesen markieren

en: Members
de_DE: Mitglieder

en: Memcached Support
de_DE: Memcached-Unterstützung

en: Message
de_DE: Nachricht

en: Message is too short.
de_DE: Die Nachricht ist zu kurz.

en: Messages
de_DE: Nachrichten

en: Moderators
de_DE: Moderatoren

en: More emojis
de_DE: Mehr Emojis

en: Most Active
de_DE: Aktivste

en: Move down
de_DE: Nach unten

en: Move up
de_DE: Nach oben

en: Muted
de_DE: Stumm

en: Mutes
de_DE: Stummschaltungen

en: My Account
de_DE: Mein Konto

en: Never
de_DE: Nie

en: New
de_DE: Neu

en: New Message
de_DE: Neue Nachricht

en: Newest First
de_DE: Neueste zuerst

en: Next
de_DE: Weiter

en: Next page
de_DE: Nächste Seite

en: No Forum Moderators found.
de_DE: Keine Foren-Moderatoren gefunden.

en: No Super Moderators found.
de_DE: Keine Super-Moderatoren gefunden.

en: No banned users.
de_DE: Keine gesperrten Benutzer.

en: No messages yet
de_DE: Noch keine Nachrichten

en: No reason provided
de_DE: Kein Grund angegeben

en: No recent moderation activity
de_DE: Keine aktuellen Moderationsaktivitäten

en: No results found
de_DE: Keine Ergebnisse gefunden

en: No users found
de_DE: Keine Benutzer gefunden

en: Old
de_DE: Alt

en: Oldest First
de_DE: Älteste zuerst

en: Online Now
de_DE: Jetzt online

en: Oops! This thread seems to have wandered off...
de_DE: Ups! Dieser Thread scheint sich verirrt zu haben...

en: Order saved
de_DE: Reihenfolge gespeichert

en: Overview
de_DE: Übersicht

en: Parent
de_DE: Übergeordnet

en: Permanent
de_DE: Dauerhaft

en: Permission Trace Tool
de_DE: Berechtigungs-Trace-Tool

en: Permissions
de_DE: Berechtigungen

en: Pick
de_DE: Auswählen

en: Pin
de_DE: Anheften

en: Popular
de_DE: Beliebt

en: Post
de_DE: Beitrag

en: Post Reply
de_DE: Antwort senden

en: Post not found.
de_DE: Beitrag nicht gefunden.

en: Post updated successfully.
de_DE: Beitrag erfolgreich aktualisiert.

en: Post updated!
de_DE: Beitrag aktualisiert!

en: Posts
de_DE: Beiträge

en: Posts Per Page
de_DE: Beiträge pro Seite

en: Posts by %s
de_DE: Beiträge von %s

en: Preferences
de_DE: Einstellungen

en: Presets
de_DE: Voreinstellungen

en: Preview
de_DE: Vorschau

en: Primary
de_DE: Primär

en: Profile
de_DE: Profil

en: Quote
de_DE: Zitieren

en: React with Angry
de_DE: Mit Wütend reagieren

en: React with Haha
de_DE: Mit Haha reagieren

en: React with Like
de_DE: Mit Gefällt mir reagieren

en: React with Love
de_DE: Mit Love reagieren

en: React with Sad
de_DE: Mit Traurig reagieren

en: React with Wow
de_DE: Mit Wow reagieren

en: Reason
de_DE: Grund

en: Recent Activity
de_DE: Letzte Aktivität

en: Recent Posts
de_DE: Neueste Beiträge

en: Recent Threads
de_DE: Neueste Themen

en: Recipient name
de_DE: Name des Empfängers

en: Redis Support
de_DE: Redis-Unterstützung

en: Remove
de_DE: Entfernen

en: Replies
de_DE: Antworten

en: Reply
de_DE: Antworten

en: Replying to
de_DE: Antwort auf

en: Reports
de_DE: Meldungen

en: Reputation
de_DE: Ruf

en: Reputation System
de_DE: Reputationssystem

en: Role
de_DE: Rolle

en: Role Colors
de_DE: Rollenfarben

en: SEO Slug
de_DE: SEO-Slug

en: Sad
de_DE: Traurig

en: Save
de_DE: Speichern

en: Save Changes
de_DE: Änderungen speichern

en: Save Settings
de_DE: Einstellungen speichern

en: Save Signature
de_DE: Signatur speichern

en: Saving...
de_DE: Speichern...

en: Search
de_DE: Suchen

en: Search Tips
de_DE: Suchtipps

en: Search failed
de_DE: Suche fehlgeschlagen

en: Search for a user to view or issue warnings.
de_DE: Suchen Sie einen Benutzer, um Warnungen anzuzeigen oder zu erteilen.

en: Search for specific error codes or phrases
de_DE: Suchen Sie nach bestimmten Fehlercodes oder Phrasen

en: Search forums, threads, and posts...
de_DE: Foren, Themen und Beiträge durchsuchen...

en: Search user to promote to Super Moderator...
de_DE: Benutzer suchen...

en: Searching...
de_DE: Suche...

en: Secondary
de_DE: Sekundär

en: Security check failed.
de_DE: Sicherheitsprüfung fehlgeschlagen.

en: Select Color
de_DE: Farbe auswählen

en: Send Message
de_DE: Nachricht senden

en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: Settings saved
de_DE: Einstellungen gespeichert

en: Signature
de_DE: Signatur

en: Site name
de_DE: Website-Name

en: Sort Order
de_DE: Sortierreihenfolge

en: Sort by:
de_DE: Sortieren nach:

en: Staff
de_DE: Team

en: Staff Management
de_DE: Team-Verwaltung

en: Start a Conversation
de_DE: Gespräch beginnen

en: Start typing username or email...
de_DE: Benutzername oder E-Mail eingeben...

en: Sub-forums:
de_DE: Unterforen:

en: Subject (optional)
de_DE: Betreff (optional)

en: Subscriber
de_DE: Abonnent

en: Suggested:
de_DE: Vorschlag:

en: Super Moderator
de_DE: Super-Moderator

en: Super Moderators
de_DE: Supermoderatoren

en: Surface
de_DE: Oberfläche

en: System Colors
de_DE: Systemfarben

en: THREAD
de_DE: Thread

en: Theme Settings
de_DE: Theme-Einstellungen

en: This user has not made any posts yet.
de_DE: Dieser Benutzer hat noch keine Beiträge erstellt.

en: Thread not found.
de_DE: Thread nicht gefunden.

en: Title
de_DE: Titel

en: Today
de_DE: Heute

en: Tools
de_DE: Werkzeuge

en: Total Conversations
de_DE: Gesamtkonversationen

en: Trace
de_DE: Verfolgen

en: Type
de_DE: Typ

en: Type a message...
de_DE: Nachricht eingeben...

en: Unban
de_DE: Entsperren

en: Unknown
de_DE: Unbekannt

en: Unknown error
de_DE: Unbekannter Fehler

en: Unlock
de_DE: Entsperren

en: Unpin
de_DE: Lösen

en: Use specific keywords for better results
de_DE: Verwenden Sie spezifische Schlüsselwörter für bessere Ergebnisse

en: User ID
de_DE: Benutzer-ID

en: User Lookup
de_DE: Benutzer suchen

en: User Warnings
de_DE: Benutzerwarnungen

en: View Ban History
de_DE: Sperrhistorie anzeigen

en: View Full Profile
de_DE: Vollständiges Profil anzeigen

en: View History
de_DE: Verlauf anzeigen

en: View in thread
de_DE: Im Thread anzeigen

en: Views
de_DE: Aufrufe

en: Visual
de_DE: Visuell

en: WYSIWYG Editor
de_DE: WYSIWYG-Editor

en: Warn User
de_DE: Benutzer verwarnen

en: Warnings
de_DE: Warnungen

en: Watch
de_DE: Beobachten

en: Watching
de_DE: Beobachten

en: WordPress Object Cache
de_DE: WordPress Objekt-Cache

en: Write your message...
de_DE: Schreiben Sie Ihre Nachricht...

en: Write your reply...
de_DE: Schreiben Sie Ihre Antwort...

en: You do not have permission to access this page.
de_DE: Sie haben keine Berechtigung, auf diese Seite zuzugreifen.

en: You do not have permission to edit this post.
de_DE: Sie haben keine Berechtigung, diesen Beitrag zu bearbeiten.

en: Your Signature
de_DE: Ihre Signatur

en: ago
de_DE: vor

en: by
de_DE: von

en: permanent
de_DE: dauerhaft

en: received a warning
de_DE: erhielt eine Warnung

en: selected
de_DE: ausgewählt

en: was banned
de_DE: wurde gesperrt

en: was muted
de_DE: wurde stummgeschaltet

en: — None (Root level) —
de_DE: — Keine (Root-Ebene) —

en: Message Settings
de_DE: Nachrichteneinstellungen

en: Control file uploads in forum posts
de_DE: Datei-Uploads in Forenbeiträgen steuern

en: Maximum Upload Sizes
de_DE: Maximale Upload-Größen

en: Images (MB)
de_DE: Bilder (MB)

en: Documents (MB)
de_DE: Dokumente (MB)

en: Archives (MB)
de_DE: Archive (MB)

en: Supported File Types
de_DE: Unterstützte Dateitypen

en: Allow JPG, PNG, GIF, WebP uploads
de_DE: JPG, PNG, GIF, WebP-Uploads erlauben

en: Allow PDF and TXT file uploads
de_DE: PDF- und TXT-Datei-Uploads erlauben

en: Allow ZIP, RAR, 7Z, and other archive uploads
de_DE: ZIP-, RAR-, 7Z- und andere Archiv-Uploads erlauben
